Vajinal daraltma ya da sıkılaştırma işlemi genişleyen veya sarkan vajinanın toparlanarak hissedilen genişliğin ortadan kaldırılmasıdır.

Başvuru nedeni genelde ilişki esnasında hissedilen genişlik, yani dolgunluğun yeterince hissedilememesi ve ilişkiden zevk alınamamasıdır. Genişliğe bağlı zevk alınamaması bazen sadece kadın partner tarafından, bazen sadece erkek partner tarafından bazen de çift tarafından birlikte fark edilir. İlişki sırasında, özellikle bazı pozisyonlarda (köpek stili pozisyon) ve çeşitli egzersizler esnasında (oturup/kalkma, squat) GAZ çıkarma, ses gelmesi şeklinde şikayetlerle de başvurular görmekteyiz. Dışardan bakıldığında açıklığı artmış bir vajina görüntüsü, dışarıya doğu sarkmış vajinal dokuların olması da görüntüsel olarak ciddi rahatsızlık yaratabilmektedir. Genişleyen bir vajina esnekliğini kaybetmiş bir yay gibidir. Bir yayı çok fazla açarsanız, belirli bir eşik değeri geçen kuvvet uygulanırsa, tekrar eski haline dönemez. Vajinal genişleme de biraz buna benzemektedir.

Yaş, hormonlar, genetik yapı, bağ dokusu özellikleri, beslenme biçimi, egzersiz, cinsel ilişki, gebelik ve elbette ki doğum biçimi vajinal genişleme ve sarkma sebepleri arasındadır.

İlişkideki temel esas hissetmektir, temastır, odaklanmaktır. Genişleyen bir vajinada penis vajinayı yeteri kadar dolduramaz ve dolayısıyla iki taraf açısından his kaybı gelişebilir. Sadece vajinal genişleme de olabilirken bazen bu duruma yukarıdan idrar kesesinin dışarı sarkması (sistosel), tam arka orta hattan rahmin dışarı sarkması (uterin desensus) ve ya alt/arka taraftan barsak kısmının (rektum) vajina içerisinden dışarı doğru sarkması (rektosel) de eşlik edebilir. Bu durumda en iyi ve etkili sonucu alabilmek için hepsinin aynı esnada düzetilmesi gerekmektedir.

Vajinal daraltma CERRAHİ olarak yapılabildiği gibi RADYOFREKANS (RF) / LAZER yöntemi ile de sıkılaşma sağlanabilir. Her üç yöntemin de kendi için avantajları ve dezavantajları bulunmaktadır. Burada önemli olan kadın partnerin ve eşinin boyutsal özellikleriyle birlikte istek ve beklentileri, vajinal yapı, dokusal özellikler, yaş, doğum öyküsü ve biçimi gibi pek çok faktörü değerlendirmektedir. Detaylı bir muayene sonrası tüm bunların ayrıntılı konuşulması ve birlikte yöntemin belirlenmesi gerekmektedir.

Cerrahi yöntem klinik şartlarında da yapılabilse de çoğunlukla hastane ortamında yapılması tercih edilir. Yaklaşık 1 saat süren işlemde, genelde en sık kullanılan yöntem fazla sarkan vajinal dokunun kesilerek çıkarılması ve kalan dokuların sıkılaştırılarak dikilmesidir. Bütün anestezi yöntemleri kullanılabilir. Aynı esnada perineoplasti dediğimiz perine (anüs ile vajina arası bölge) bölgesini düzeltilmesi de yapılır. Bu bölge özellikle vajinal doğum sonrası deforme olmuştur, dikiş izleri bulunabilir ya da doğum esnasında oluşan yırtıklar ve kötü iyileşme sebebiyle çok incelmiş, vajina ve anüs arası çok kısalmıştır. Dolayısıyla iki işlemi aynı seansta uygulamak gerekir. Cerrahi daraltma günübirlik olarak yapılabilir, gece yatış genelde gerekmez, aynı gün taburculuk sağlanabilir. İşlem sonrası 2-3 günlük bir dönemde hafif bir ağrı olabilir ancak 1 hafta sonrasında ağrı neredeyse hiç hissedilmez. Yaklaşık 1,5-2 aylık bir tam iyileşme süresi vardır ve bu zaman diliminde cinsel ilişki, havuza denize girilmesi önerilmez. İşlemden hemen sonra en çok dikkat edilmesi gereken nokta da kabız kalınmamasıdır.

Radyofrekans ve Lazer yöntemleri klinik şartlarında ağrı ve acı olmadan, 15-20 gibi çok kısa bir süre içerisinde uygulanabilir. İşlemin yan etkisi neredeyse yok gibidir. Lazer sonrası ortalama 6-7 gün içerisinde ilişki başlar, radyofrekans ile aynı gün ilişkiye girilebilir. Lazer, seans şeklinde uygulanır, 4-6 hafta gibi aralıklarla uygulanır ve kaça seans gerekeceğini vajinal yapıya göre belirlemek gerekir. RF ile sıkılaştırmada seans aralığı 2 haftadır ve aynı gün ilişkiye girilebilir.

Özellikle cerrahi yöntemde dikkat edilmesi gereken nokta sadece dış tarafın değil, mümkün olduğunca içeriye gidilerek. Vajinanın büyük kısmının daraltılmasıdır. Sadece dışarının daraltılması ilişkide ağrıya ve erkek eş tarafından girişte yüzük benzeri halkasal bir yapı ve sonrasında boşluğa düşüş şeklinde hissedilir. Sonuç olarak etkisiz bir daraltma gerçekleşmiş olur. Yine perine kısmının aşırı yükseltilmesi, forchette dediğimi “doğal vajinal giriş oluğu” kısmının oluşturulmaması, perinenin çok yükseltilmesi, darlığın çok fazla yapılması ilişkide ağrı benzeri ciddi sorunlara neden olur. Yine darlatmanın simetrik olarak yapılamaması da dış dokularda çekilme yaparak hoş olmayan bir görüntüye neden olur.